ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΕΛΙΟ ΡΑΜΦΟ "Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ: ΜΙΑ ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ" ΣΤΗ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

Παρασκευή 31 Μαρτίου 2023

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας της Θεολογικής Σχολής, την Τετάρτη 29 Μαρτίου διοργάνωσε εκδήλωση με ομιλητή τον Στέλιο Ράμφο, με θέμα "Η Ανάσταση: μία ερμηνευτική προσέγγιση". Η εκδήλωση αυτή εντάσσεται στο πλαίσιο συναντήσεων - παρουσιάσεων σύγχρονων διανοητών, ποιητών και ποιητριών που διοργανώνει το Τμήμα από το 2010. Την εκδήλωση χαιρέτισε η Αναπληρώτρια Πρόεδρος του Τμήματος Καθηγήτρια κ. Διοτίμα Λιαντίνη, προλόγισε ο κ. Σωτήρης Δεσπότης, Καθηγητής Καινής Διαθήκης, σχολίασε ο κ. Χαράλαμπος Βέντης, Αν. Καθηγητής Φιλοσοφίας της Θρησκείας, και συντόνισε η κ. Κίρκη Κεφαλέα, Καθηγήτρια Συγκριτικής Λογοτεχνίας. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Κοσμήτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής, Καθηγητής κ. Αχιλλέας Χαλδαιάκης, καθώς και η Καθηγήτρια της Ιατρικής Σχολής κ. Θεοδώρα Ψαλτοπούλου.