ΔΙΑΛΕΞΗ ΤΗΣ ΓΛΥΠΤΡΙΑΣ, ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟ-ΙΑΠΩΝΙΚΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΦΙΛΙΑΣ ΝΤΙΝΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥ - [01.12.2023]

Δευτέρα 27 Νοεμβρίου 2023

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Στο πλαίσιο του μαθήματος προπτυχιακού κύκλου σπουδών «Βουδισμός και Ανατολικά Θρησκεύματα» του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας, την Παρασκευή,1η Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 10:30 π.μ., θα δοθεί δια ζώσης διάλεξη της γλύπτριας, ζωγράφου και Προέδρου του Ελληνο-Ιαπωνικού Συνδέσμου Φιλίας, κας Ντίνας Αναστασιάδου, με θέμα: «Μέγας Αλέξανδρος και η εξάπλωση της βουδιστικής τέχνης σε Ινδία και Ιαπωνία».

Η διάλεξη θα διεξαχθεί στην Αίθουσα Οπτικοακουστικών Μέσων της Θεολογικής Σχολής. Θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Η κα Ντίνα Αναστασιάδου είναι  αριστούχος απόφοιτος (1986) της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Με υποτροφίες της Ιαπωνικής και Ινδικής κυβέρνησης συνέχισε της μεταπτυχιακές της σπουδές στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου του Κιότο (1989-1991 ) και στη Σχολή Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου της Καλκούτας (2012-2014). Έχει ζήσει δέκα χρόνια στην Ιαπωνία, την οποία επισκέπτεται σε τακτά διαστήματα και λόγω του εικαστικού της έργου και της δράσης της για την αλληλοκατανόηση των πολιτισμών Ιαπωνίας και Ελλάδας, το 2021 βραβεύθηκε από το Υπουργείο Εξωτερικών της Ιαπωνίας. Από την 1η Ιανουαρίου τρέχοντος έτους διατελεί Πρόεδρος του Ελληνο-Ιαπωνικού Συνδέσμου Φιλίας.

Διοργάνωση-Πληροφορίες:

Απόστολος Μιχαηλίδης, Επίκουρος Καθηγητής