ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ «ΘΕΜΑΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ»

Εξέταση μαθήματος «Θέματα θρησκευτικής τέχνης»

Σύμφωνα με το πρόγραμμα της εξεταστικής περιόδου Ιουνίου 2024, του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), η εξέταση του μαθήματος «Θέματα θρησκευτικής τέχνης», θα γίνει προφορικά την Τετάρτη 19-6-24 στις 10:00 π.μ., στο γραφείο 301 (3ος ορ.). Η εξεταστέα ύλη, θα είναι μέσα από το σύγγραμμα "Νοήματα της Εικόνας", του Νίκου Χατζηνικολάου. Δομήνικος Θεοτοκόπουλος, απο τη Σελ. 7- 133. Η τέχνη σε μια εποχή κοινωνικών ανακατατάξεων από σελ. 263-284. Ο Ζακ- Λουι Νταβίντ στο πρώτο Σαλόν της Ιουλιανής Μοναρχίας από σελ. 285-306.

Υπενθυμίζουμε στους κ.κ. φοιτητές-τριες για την άμεση παραλαβή των συγγραμμάτων, διότι χωρίς το δικαιούμενο εγχειρίδιο δεν θα είναι εφικτή η εξέταση.