ΙΝΔΙΚΗ ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ - ΔΙΑΛΕΞΗ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ «ΙΝΔΟΥΙΣΜΟΣ» - [23.04.2024]

Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Ινδική κλασική μουσική - Διάλεξη στο πλαίσιο του προπτυχιακού μαθήματος «Ινδουισμός» - [23.04.2024]

Την Τρίτη, 23η Απριλίου 2024, στο πλαίσιο του προπτυχιακού μαθήματος «Ινδουισμός», ο μουσικοσυνθέτης και βιρτουόζος του σιτάρ κ. Δημήτρης Ρουμελιώτης θα παραδώσει διάλεξη με θέμα «Ινδική κλασική μουσική» και θα εκτελέσει μία «raga» με το σιτάρ του.

Ο κ. Ρουμελιώτης μαθήτευσε αρχικά υπό την επίβλεψη του Ross Daly. Συνέχισε τη μουσική του σπουδή στην Ινδία υπό την επίβλεψη του Rabindranath Goswami. Το 1999 δημιούργησε το συγκρότημα «Ιχώρ» το οποίο παίζει κλασική ινδική μουσική και εκτελεί συνθέσεις του κ. Ρουμελιώτη βασισμένες στους κανόνες της κλασικής ινδικής μουσικής, συμπεριλαμβανομένων των μελοποιημένων αποδόσεων ποιημάτων του Διονυσίου Σολομού και του Νικηφόρου Βρεττάκου.

Άπαντες ευπρόσδεκτοι.

Αίθουσα Α΄, ώρα 6:00 μ.μ., Κτήριο Θεολογικής Σχολής, Πανεπιστημιούπολη, Άνω Ιλίσια.

Πληροφορίες: Απόστολος Μιχαηλίδης, Επικ. Καθηγητής.