ΕΚΔΗΜΙΑ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ Γ. ΦΑΝΑΡΑ (1967-2023), ΕΠΙΚΟΥΡΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΟΥ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

Με αισθήματα βαθύτατης οδύνης το Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας αναγγέλλει την προς Κύριον εκδημία του εκλεκτού μέλους ΔΕΠ, αειμνήστου Καθηγητού Βασιλείου Φανάρα, ο οποίος εκοιμήθη το απόγευμα της Πέμπτης, 15 Ιουνίου 2023, συνεπεία καρδιακού επεισοδίου. Η είδηση του αιφνίδιου και απροσδόκητου θανάτου του, βύθισε στο πένθος την πανεπιστημιακή κοινότητα του ΕΚΠΑ και ιδιαιτέρως το Τμήμα μας. Ο αείμνηστος υπήρξε λαμπρός επιστήμων, διακεκριμένος καθηγητής, άνθρωπος βαθιάς πίστης, έχαιρε ειλικρινούς εκτίμησης από όλους και υπήρξε ιδιαίτερα αγαπητός ανάμεσα στους συναδέλφους και φοιτητές του. O Πρόεδρος, άπαντα τα μέλη ΔΕΠ και το Προσωπικό του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, εκφράζουν τα ειλικρινή και θερμά συλλυπητήριά τους, προς την οικογένεια του εκλιπόντος και εύχονται όπως Κύριος ο Θεός του χαρίζει αιώνια ανάπαυση "ἐν χώρᾳ ζώντων ".

Η Εξόδιος Ακολουθία του μακαριστού Βασιλείου Γ. Φανάρα, Επικούρου Καθηγητή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), θα τελεσθεί τη Δευτέρα 19 Ιουνίου 2023 και ώρα 16:00 στον Ι.Ν. Αναλήψεως του Κυρίου Θεσσαλονίκης (Λεωφ. Βασιλίσσης Όλγας 107).

Αιωνία η μνήμη αυτού!