ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ/ΦΟΙΤΗΤΡΙΩΝ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΔΙΜΕΡΩΝ ΣΥΜΦΩΝΙΩΝ ERASMUS+ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024

Πρόσκληση για επιλογή εξερχόμενων φοιτητών/φοιτητριών για σπουδές μέσω των διμερών συμφωνιών ERASMUS+ για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής υποψηφιοτήτων: Τρίτη 21/3/2023

Ανακοινώνεται πρόσκληση για επιλογή εξερχόμενων φοιτητών/φοιτητριών για σπουδές μέσω των διμερών συμφωνιών ERASMUS+ για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024.

Αριθμός επιχορηγούμενων φοιτητών/φοιτητριών για το Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας για το έτος 2023-2024: 8 (οκτώ)

Η διάρκεια φοίτησης είναι ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο. Οι υποψήφιοι διδάκτορες μπορούν να  συμμετάσχουν και για μικρότερο χρονικό διάστημα με ελάχιστη διάρκεια τους δύο μήνες.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλλουν την υποψηφιότητά τους μέχρι το αργότερο την 21/03/2023 του τρέχοντος έτους στην Ακαδημαϊκή Υπεύθυνη Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας για το πρόγραμμα Καθηγήτρια κυρία Κίρκη Κεφαλέα μέσω email στην ηλ.δ/νση: kkefalea[at]soctheol.uoa[dot]gr και στην Γραμματεία του Τμήματος Kοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας: secr[at]soctheol.uoa[dot]gr.

Συνολικά οι φοιτητές μπορούν να μετακινηθούν με φυσική παρουσία έως 12 μήνες σε κάθε κύκλο σπουδών (προπτυχιακό, μεταπτυχιακό, διδακτορικό) ανεξάρτητα του αριθμού και του είδους των κινητικοτήτων (σπουδές ή πρακτική άσκηση).

Οι φοιτητές που έχουν ήδη επιλεγεί μέσω της πρόσκλησης του Νοεμβρίου 2022 για να συμμετάσχουν σε πανεπιστήμια του δικτύου CIVIS δεν μπορούν να κάνουν αίτηση μέσω της παρούσας πρόσκλησης για το ίδιο εξάμηνο που έχουν επιλεγεί, εκτός και αν -πριν κάνουν αίτηση- ακυρώσουν τη συμμετοχή τους στο CIVIS.

Προϋποθέσεις συμμετοχής των φοιτητών στο πρόγραμμα Erasmus+ Σπουδές

Δικαίωμα συμμετοχής/αίτησης στο πρόγραμμα έχουν οι φοιτητές που πληρούν τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

• Οι προπτυχιακοί φοιτητές πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι τουλάχιστον στο δεύτερο έτος σπουδών τη στιγμή που υποβάλλουν την αίτηση.

• Οι φοιτητές που βρίσκονται στο τελευταίο έτος φοίτησης ή είναι επί πτυχίω, έχουν δικαίωμα συμμετοχής μόνο αν χρωστούν ικανό αριθμό μαθημάτων, τα οποία να αντιστοιχούν τουλάχιστον σε 30 Πιστωτικές μονάδες (ECTS credits), ώστε να έχουν μεγαλύτερη δυνατότητα επιλογής μαθημάτων από το πρόγραμμα σπουδών του Πανεπιστημίου υποδοχής και αντίστοιχα αναγνώρισής τους στο ΕΚΠΑ.

• Οι φοιτητές πρέπει να έχουν επίπεδο γλωσσομάθειας τουλάχιστον Β2 για τη γλώσσα διδασκαλίας των προσφερόμενων μαθημάτων του Πανεπιστημίου υποδοχής για τους εισερχόμενους φοιτητές Erasmus. Η πιστοποίηση του επιπέδου γλωσσομάθειας γίνεται αποκλειστικά με την προσκόμιση του αντίστοιχου διπλώματος κατά την υποβολή της αίτησης συμμετοχής.

Φοιτητές που δεν έχουν το αντίστοιχο δίπλωμα γλωσσομάθειας όταν υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στο Τμήμα τους δεν είναι επιλέξιμοι. Τα διπλώματα που γίνονται δεκτά είναι αυτά τα οποία αναγνωρίζει το ΑΣΕΠ (βλ. ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ).  Αν το Πανεπιστήμιο υποδοχής απαιτεί επίπεδο ανώτερο του Β2, αυτό θα αποτελεί προϋπόθεση επιλογής για το συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο. Εάν απαιτεί επίπεδο κατώτερο του Β2, τότε ισχύει υποχρεωτικά ως προϋπόθεση επιλογής το οριζόμενο από το ΕΚΠΑ Β2 επίπεδο γλωσσομάθειας.

Λετομέρειες εμπεριέχονται στο επισυναπτόμενο "Γενικές πληροφορίες ERASMUS" και επιπλέον πληροφορίες στα υπόλοιπα επισυναπτόμενα αρχεία.