ΔΙΑΛΕΞΗ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ MIKA VÄHÄKANGAS ΣΤΗ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ - [30.10.2023]

Πέμπτη 26 Οκτωβρίου 2023
ΔΙΑΛΕΞΗ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ Mika Vähäkangas ΣΤΗ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ - [30.10.2023]

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Τη Δευτέρα 30 Οκτωβρίου 2023 και ώρα 8:30 το πρωί, στο πλαίσιο του μαθήματος "Ιεραποστολική και Σύγχρονος Κόσμος" του προπτυχιακού κύκλου σπουδών του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας, θα έχουμε τη χαρά και την τιμή να έχουμε μαζί μας τον καθηγητή στην Åbo Akademi University της Φινλανδίας Mika Vähäkangas (Μίκα Βαχακάνγκας), ο οποίος θα μας μιλήσει για τη σχέση Ιεραποστολής και Αποικιοκρατίας στην Αφρικανική Ήπειρο.

Ο καθηγητής Vähäkangas είναι εξέχουσα και ηγετική μορφή στις ιεραποστολικές σπουδές. Έχει διατελέσει πρόεδρος διεθνών ιεραποστολικών ενώσεων όπως η IAMS (International Assossiation for Mission Sudies), ενώ έχει ζήσει και διεξαγάγει πολυετείς έρευνες στην Αφρική. Υπήρξε καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Lund στη Σουηδία, στο Desmond Tutu Centre for Religion and Social Justice στη Νότιο Αφρική, καθώς και σε άλλα ευρωπαϊκά και αφρικανικά Πανεπιστήμια. Είναι πολυγραφότατος συγγραφέας και οι έρευνές του έχουν ανοίξει δρόμους στις ιεραποστολικές και διαθρησκειακές σπουδές.

Είναι επίσης φίλος της Ελλάδας και της Ορθόδοξης θεολογίας. Θα έχουμε την ευκαιρία να συνομιλήσουμε ελεύθερα θέτοντας ερωτήσεις. Θα υπάρχει μετάφραση από τα αγγλικά.

Η εκδήλωση είναι ανοικτή στο κοινό.

Η διδάσκουσα
Εύη Βουλγαράκη, Δρ. Ε.ΔΙ.Π.