ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΟΡΤΗΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ, ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΠΕΝΤΑΠΟΛΕΩΣ ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΥ, ΣΤΗ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ (09-11-2023)

Δευτέρα 06 Νοεμβρίου 2023

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Την Πέμπτη 9 Νοεμβρίου 2023, ώρα 07:45-09:45 θα λάβει χώρα στο Ιερό Παρεκκλήσιο της Θεολογικής Σχολής Αθηνών ο Όρθρος μετ’ αρτοκλασίας και η Θεία Λειτουργία της εορτής του Αγίου Νεκταρίου, Μητροπολίτου Πενταπόλεως της Αιγύπτου του Θαυματουργού (1846-1920), Αποφοίτου και Προστάτου της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.).

Μετά το πέρας της πανηγυρικής ακολουθίας θα διανεμηθεί πνευματικό ενθύμιο της εορτής.

Ενημερώνουμε επίσης ότι μέχρι και την 9η Νοεμβρίου θα διανέμεται δωρεάν, στο πλαίσιο της εορτής του Αγίου Νεκταρίου, το επιστημονικό σύγγραμμα της κ. Βαρβάρας Γιαννακοπούλου, Λέκτορος (αφυπ.) του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας με τίτλο:

Η Ποιμαντική του Αγίου Νεκταρίου Πενταπόλεως. Πράξη και Θεωρία, εκδόσεις Επτάλοφος, Αθήνα, 2014.

Η διανομή του συγγράμματος γίνεται κατόπιν έγγραφης άδειας και προτροπής της συγγραφέως και κατόπιν αδείας του εκδότη.  Σημείο διανομής: Γραφείο 326, Κτήριο Θεολογικής Σχολής. Πληροφορίες: Δημήτριος Χ. Αλεξόπουλος (+30 694 630 3954).

Εκ της Κοσμητείας
της Θεολογικής Σχολής